گزارش جلسه مهندس مهدی عباسی مدیر دفتر اقتصادی ایران در حلب و مدیر اداره مناطق شرقی و شمالی سوریه در بانک بین المللی اسلامی سوریه

در ابتدای جلسه آقای برغل ضمن خوش آمد گویی از اینکه مهندس عباسی قبول زحمت کرده و به بانک تشریف آوردند تشکر کرده و عذر خواهی کردند که در ابتدا ایشان باید خدمت مهندس عباسی در کنسولگری می رسیدند.

اقای برغل با اشاره به پیشرفت های عالی ایران در موضوع صنعت بانکی گفت: ایران سال ها است که در حال مقابله با تحریم های بانکی است و راهکارهای بسیار پیچیده و شبکه گسترده ای را برای مقابله با آن ایجاد کرده است.

ایشان با اشاره به سفر خود به ایران در سال ۲۰۱۵ که به مدت ۲۸ روز و به منظور بازدید از پروژه سرمایه گذاری یکی از مشتریان این بانک در منطقه کهریزک تهران، گفت: در این مدت تلاش بسیاری انجام شد تا با برخی از بانک های ایرانی ارتباط گرفته شود ولی به دلیل ترس بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی سوریه از اعمال تحریم های بیشتر به دلیل تعامل مالی با بانک های کشورهای تحریم شده، به این موضوع اهمیتی داده نشد و این تلاش ها بی نتیجه بود.

همچنین ایشان با اشاره به خط اعتباری میان ایران و سوریه گفت: انتقاد شدیدی نسبت به طریقه استفاده از این خط اعتباری وجود دارد زیرا تنها تاجران و دولت سوریه از این خط استفاده کردند و بانک ها از آن بی نصیب بودند در صورتی که می توانست این خط با ورود بانک ها شکل بهتری داشته باشد.

آقای برغل ضمن معرفی بانک بین المللی اسلامی گفت: بانک اسلامی کاملا خصوصی است و هیچ سرمایه گذار دولتی در آن حضور ندارد در ابتدای فعالیت بانک ۴۹ درصد سهام مربوط به سرمایه گذاران قطری و ۵۱ درصد دیگر مربوط به سرمایه داران سوری بود اما در حال حاضر به دلیل تحریم ها علیه سوریه و ترس سرمایه گذاران خارجی از اعمال تحریم این نسبت تغییر کرده و سهم سرمایه داران خارجی کمتر شده است.

ضمنا اینکه دیگر هیچ یک از سرمایه گذاران خارجی جزو هیأت مدیره بانک نیستند و مهمترین تغییر در هیأت مدیره تغییر آقای یوسف نعمه قطری بود.

ایشان ادامه دادند که مالکان خارجی همچنان در این بانک حضور دارند ولی دیگر در هیأت مدیره نیستند، از سوی دیگر تصمیمات دولتی نیز در روند کار بانک تأثیر گذار نیست ولی طبق قوانین تمام کشورها بانک های فعال در آن باید تابع قوانین بانک مرکزی باشند.

آقای برغل درباره سرمایه این بانک در سوریه گفت این بانک در حال حاضر ۵ برابر دیگر بانک های خصوصی در سوریه سرمایه دارد. شعب این بانک به ترتیب ۱۰ شعبه در دمشق ۴ شعبه فعال و شعبه در حال احداث در حلب و شعب مختلفی در حمص حماه طرطوس و قامشلی دارد ولی شعب این بانک در دیر الزور و درعا و ادلب به دلیل جنگ از بین رفته است.

مهندس عباسی حجم صادرات و واردات غیر نفتی ایران طی سال گذشته را ۸۰ میلیارد دلار اعلام کرد و درباره عدم گسترش تجارت میان ایران و سوریه به دلیل عدم وجود تعاون بانکی میان دو کشور ابراز تأسف کرد.

آقای برغل در ادامه گفته های مهندس عباسی تصریح کرد که متأسفانه ایران نتوانسته بازار هدف خود در سوریه را تعیین کند.

وی گفت: من اطلاع دارم که ایران به دنبال صادرات دارو به سوریه بود ولی سوریه بیش از ۱۰۰ شرکت قوی در حوزه تولید دارو دارد و این صنف در سوریه جزو معدود اصنافی است که همچنان صادراتش ادامه دارد.

بار دیگر ایران به سمت تجارت مواد غذایی با سوریه رفت ولی مردم سوریه رغبت بالایی نسبت به مواد غذایی ایرانی ندارند و در مقابل از مواد غذایی سوری یا ترکیه ای استقبال می کنند.

ایشان ادامه داد ایران باید به سمت تجارت در حوزه هایی برود که سوریه هیچ تجربه ای در آن ندارد برای مثال صنعت آهن و ساخت زیرساخت که در حال حاضر ایران از مهمترین کشورهای جهان در این زمینه محسوب می شود یا حوزه زراعت و تربیت دام که ایران موفق شده یکی از اصیل ترین نژاد های گاو شیرده و گوشتی را از طریق اصلاح نژاد تولید کنید و امروز سوریه احتیاج شدیدی به شیر و مواد لبنی دارد یا صنعت خودرو سازی ایران که در سوریه با استقبال بسیار خوبی روبرو شد و تولیدات خودروی ایرانی به دلیل تناسب آن با آب و هوای سوریه رونق بسیاری داشت.

باید به این نکته توجه داشت که دولت سوریه به دنبال محدود کردن موضوع واردات تنها به مواد اولیه است تا از این طریق از خروج ارز جلوگیری کند. حوزه های دیگر که ایران در آن بسیار سر آمد است و سوریه نیز به آن محتاج است موضوع واردات گرانول پلاستیک و تجهیزات ساختمانی مانند شیر آلات است که محصولات ایرانی در سوریه شهرت فراوان دارد و میتواند با محصولات اروپایی از نظر قیمت و کیفیت و همچنین محصولات چینی… رقابت کند.

نشست مهندس عباسی مدیر دفتر اقتصادی ایران در حلب با بانک بین المللی اسلامی سوریه

نشست مهندس عباسی مدیر دفتر اقتصادی ایران در حلب با بانک بین المللی اسلامی سوریه

 

ضمن عرض ادب و احترام به کلیه عزیزان تجار و سرمایه گذاران و علاقمندان به بازار کشور سوریه ، موارد ذیل به حضور ارسال میگردد

۱-رسالت اصلی دفتر اقتصادی ایران در حلب سوریه شناساندن بازار سوریه و خاصا شهر حلب بدون هرگونه استفاده مادی میباشد و از آنجا که هزینه های این دفتر از طرق مختلف تامین میشود لذا هرگونه مشاوره اقتصادی و تجاری از سوی این دفتر کاملا رایگان و بدون دریافت هرگونه وجهی میباشد و این موضوع را وظیفه خود در برابر شهدای مدافع حرم که مظلومانه و غریبانه در این سرزمین شهید شده اند و هدیه ای است به روح پرفتوح شهید حاج قاسم سلیمانی عزیز .

۲-مسول و کارشناسان این دفترچندین سال میباشد در کشور سوریه و شهر حلب مستقر میباشند و لذا هرگونه اعلام نظر و ارایه مطلب از داخل کشور سوریه به عزیزان ارسال میگردد

۳-با توجه به حجم بسیار بالای پیام ها و درخواست ها و متاسفانه نبود رایزن بازرگانی رسمی از سوی دولت ایران در این کشور و همچنین محدودیت نیروی انسانی این دفتر پیشاپیش از اینکه روزانه فقط اخبار اقتصادی و چکیده مناقصات خدمتتان ارسال میگردد عذر میخواهیم ، لیکن کلیه سوالات در اسرع وقت جواب داده میشود

راه های ارتباطی با دفتر اقتصادی ایران در حلب سوریه

آدرس درگاه ثبت اطلاعات تجار و بازرگانان در دفتراقتصادی ایران در حلب سوریه

www.iseconomy.com

 

آدرس سایت رسمی دفتر اقتصادی ایران در حلب سوریه

www.iransyriaeconomy.com

 

برای دسترسی سریعتر به محتوای سایت عضو کانال ما شوید

درصورت تکمیل بودن یک گروه واتس اپ میتوانید روی سایر گروه ها بزنید(محتوای گروه ها مشابه هم و همزمان بروز میشوند.لطفا فقط در یک گروه عضو شوید)

 

آدرس کانال تلگرامی دفتر اقتصادی ایران در حلب سوریه

https://t.me/Iransyriaeconomy