صادرات به سوریه از ایران طی سال‌های اخیر با کاهش چشمگیری روبرو بوده است که انتظار میرود با بهبود امنیت و شروع دوره بازسازی کشور سوریه نرخ صادرات به سوریه افزایش پیدا کند.

تجار برای تجارت با سوریه و صادرات به سوریه نیازمند آمارهای تجاری و اقتصادی از روند و میزان صادرات به سوریه و لیست کالاهای صادراتی به سوریه هستند، این آمار سبب کاهش ریسک تجاری و افزایش آگاهی از نیاز بازار سوریه برای صادرات میشود.

در این مطلب آمار واردات و صادرات ایران به سوریه در هفت ماهه اول سال ۱۴۰۰ که سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران منتشر نموده است بصورت فایل اکسل در اختیار شما قرار داده شده است و همچنین به بررسی :

  • میزان صادرات ایران به سوریه در هفت ماهه نخست سال ۱۴۰۰
  • میزان صادرات برحسب گروه های کالایی
  • میزان صادرات زیر گروه های کالایی با بیشترین صادرات
  • میزان صادرات ایران به سوریه در بین سایر کشورها
  • میزان واردات ایران از سوریه در هفت ماهه نخست سال ۱۴۰۰
  • میزان واردات ایران از سوریه در بین سایر کشورها

و جزئیات دیگری که می تواند راهنمای صادرات به سوریه برای شما باشد، خواهیم پرداخت.

اینفوگرافیک آمار تجارت خارجی هفت ماهه سال ۱۴۰۰

صادرات ایران به سوریه در هفت ماهه اول سال ۱۴۰۰ بر اساس آمار رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران

میزان ارزش صادرات ایران به سوریه در هفت ماهه نخست سال ۱۴۰۰

سال صادرات(از ایران) نام کشور ارزش (دلار)
۱۴۰۰ سوریه ۱۰۶,۲۱۷,۰۳۸
۱۳۹۹ سوریه ۶۹,۹۳۱,۸۸۷

بر اساس آماری که گمرک جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده است، میزان صادرات ایران به سوریه در هفت ماهه اول سال ۱۴۰۰ به ارزش ۱۰۶میلیون دلار بوده است. که این آمار نسبت به سال ۹۹ در مدت مشابه که حدود ۶۹میلیون دلار بوده است ۶۶درصد افزایش نسبت به سال گذشته داشته است.البته در این آمار تنها دو قلم فروش “اجزاء و قطعات توربین های بخار” به میزان ۳۸میلیون دلار بوده است.

میزان صادرات ایران به سوریه در بین سایر کشورها

کل صادرات ایران در هفت ماهه سال ۱۴۰۰ به میزان ۴۵.۷۹۱میلیارد دلار بوده است که صادرات به کشور سوریه در بین صادرات ایران به سایر کشورها متاسفانه در رتبه ۲۰ جدول صادرات ایران قرارد دارد .

واردات ایران به سوریه در سال ۱۴۰۰ بر اساس آمار رسمی گمرک

میزان ارزش واردات ایران از سوریه در هفت ماهه نخست سال ۱۴۰۰

سال واردات (به ایران) نام کشور ارزش (دلار)
۱۴۰۰ سوریه ۱۰,۷۱۱,۰۹۱
۱۳۹۹ سوریه ۹,۷۸۱,۵۲۰

بر اساس آماری که گمرک جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده است، میزان واردات ایران از سوریه در هفت ماهه اول سال ۱۴۰۰ به ارزش ۱۰.۷میلیون دلار بوده است. که این آمار در مدت مشابه نسبت به سال ۹۹ که حدود ۹.۷میلیون دلار بوده است حدود ۱۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته در مدت زمان مشابه داشته است.در این آمارتنها یک قلم فسفات به میزان ۱۶.۸میلیون دلار بوده است.

میزان واردات ایران از سوریه در بین سایر کشورها

میزان واردات ایران در هفت ماهه سال ۱۴۰۰ به میزان ۱۰.۷ میلیارد دلار بوده است که واردات از کشور سوریه در بین واردات ایران از سایر کشورها در رتبه ۴۷ جدول واردات ایران قرار دارد .

 

بیشترین صادرات ایران به سوریه برحسب طبقه بندی گروه کالا (ارزش دلاری)

عنوان گروه کالا

میزان

صنایع مهندسی(اجزاء و قطعات توربین های بخار) ۳۸,۲۲۵,۸۰۶
مواد غذایی ۲۱,۸۳۷,۹۱۲
صنایع دارویی ۱۰,۵۹۷,۹۱۲

همانطور که در جدول بالا مشاهده میکنید بیشترین میزان صادرات ایران به سوریه دسته صنایع مهندسی به میزان ۳۸.۲میلیون دلار سپس دارویی به میزان ۱۰.۵میلیون دلار ارزش سپس صنایع غذایی با ۱۴.۸۳میلیون دلار ارزش و چهارمین جایگاه پر ارزش صادراتی ایران به سوریه صنایع فلزی میباشد.

در صنایع غذایی بیشترین صادرات مربوط به شیرخشک به ارزش ۷.۲میلیون دلار و صادرات پسته به ارزش ۲.۳۶میلیون دلار و صادرات خرما به ارزش ۴۰۴هزار دلار میباشد.

 

نمودار صادرات ایران به سوریه در هفت ماهه اول سال ۱۴۰۰ به تفکیک گروه کالایی

میزان صادرات ایران به سوریه در هفت ماهه اول سال ۱۴۰۰ در گروه مواد غذایی

این گروه جزو پنج گروه برتر بیشترین رقم صادرات ایران به سوریه رو به خود ختصاص داده است.

 

این آمار مربوط به صادرات و واردات هفت ماهه اول سال ۱۴۰۰ میباشد که سازمان گمرکات ایران بصورت رسمی منتشر کرده است.

 

ضمن عرض ادب و احترام به کلیه عزیزان تجار و سرمایه گذاران و علاقمندان به بازار کشور سوریه ، موارد ذیل به حضور ارسال میگردد

۱-رسالت اصلی دفتر اقتصادی ایران در حلب سوریه شناساندن بازار سوریه و خاصا شهر حلب بدون هرگونه استفاده مادی میباشد و از آنجا که هزینه های این دفتر از طرق مختلف تامین میشود لذا هرگونه مشاوره اقتصادی و تجاری از سوی این دفتر کاملا رایگان و بدون دریافت هرگونه وجهی میباشد و این موضوع را وظیفه خود در برابر شهدای مدافع حرم که مظلومانه و غریبانه در این سرزمین شهید شده اند و هدیه ای است به روح پرفتوح شهید حاج قاسم سلیمانی عزیز .

۲-مسول و کارشناسان این دفترچندین سال میباشد در کشور سوریه و شهر حلب مستقر میباشند و لذا هرگونه اعلام نظر و ارایه مطلب از داخل کشور سوریه به عزیزان ارسال میگردد

۳-با توجه به حجم بسیار بالای پیام ها و درخواست ها و متاسفانه نبود رایزن بازرگانی رسمی از سوی دولت ایران در این کشور و همچنین محدودیت نیروی انسانی این دفتر پیشاپیش از اینکه روزانه فقط اخبار اقتصادی و چکیده مناقصات خدمتتان ارسال میگردد عذر میخواهیم ، لیکن کلیه سوالات در اسرع وقت جواب داده میشود

راه های ارتباطی با دفتر اقتصادی ایران در حلب سوریه

آدرس درگاه ثبت اطلاعات تجار و بازرگانان در دفتراقتصادی ایران در حلب سوریه

www.iseconomy.com

 

آدرس سایت رسمی دفتر اقتصادی ایران در حلب سوریه

www.iransyriaeconomy.com

 

برای دسترسی سریعتر به محتوای سایت عضو کانال ما شوید

درصورت تکمیل بودن یک گروه واتس اپ میتوانید روی سایر گروه ها بزنید(محتوای گروه ها مشابه هم و همزمان بروز میشوند.لطفا فقط در یک گروه عضو شوید)

 

آدرس کانال تلگرامی دفتر اقتصادی ایران در حلب سوریه

https://t.me/Iransyriaeconomy